AnyaSpórol

Sütőtakarítás Bálint napon

Mit csináljon az ember lánya Bálint nap este 7-kor? Egyértelmű, takarítsa ki a sütő alját. Mindent a blog olvasókért, meg a tisztaságért. Muhahha. Mondjuk azt, hogy ki akartam próbálni, amit Martha Stewart tavaszi nagytakarítás bejegyzésében olvastam.

Igaz, a tavasz még sehol nincs, de ez a sütő alja tiszta dzsuva. Így nem bírok tovább élni, megesz a fene- gondoltam – ha nem szórom tele fehér porral. Lehet hogy tudat alatt az motoszkált bennem, hogy ha elkezdek takarítani, akkor jön a tavasz. Hogy én milyen hülye vagyok, itt hideg van és megint esett a hó, talán szombatra már kisüt a nap.  (Tavaszt akarok most azonnal – egyéni szoc problémám, bocsi a kirohanásért!)

Az otthoni (magyarországi)elektromos sütőm alja zománc, így aztán vígan teleszórtam vastagon mosószódával, aztán egy kis vizet spricceltem rá. A spriccelővel nem annyira jó, mert szál a mosószóda por!  A kezemmel adagoltam rá. Aztán szépen rácsuktam az ajtót. Állt szerintem 1 órán keresztül, de akinek van ideje hagyja nyugodtan tovább rajta. Jól megkeményedik a mosószóda és ahogy az ember szedi fel a megkövült mosószódán ott van a fekete cucc. A mosószóda szó szerint magába szívta a zsírt. Ha nem megy, akkor remek segédeszköz egy lapos fakanál, azzal lehet nekiállni a mosószóda vakarásnak, de nagyon könnyen megy.

Egyet sajnálok, hogy a sütő tetejére nem tudok ilyen pakolást tenni, mert ott van a grill. 🙁 Olvastam egyszer, hogy a sütőt szalmiák szesszel  lehet remekül takarítani. Tepsibe be kell önteni ammóniát és egy nagyon picit felmelegíteni, egyszer szagoltam meg az ammóniát, hát köszi, inkább nem próbálkozom vele. Akit érdekel itt megtalálja  hozzá a leírást, de mindenki csakis a maga felelősségére próbálja ki.

Érdemes megnézni a képeket, hogy milyen mocskos lett a mosószóda. Sajnos a végeredményt elfelejtettem lefényképezni, de azért látszik a képeken, hogy hogy jött fel a zsír!

Ha valaki a sütő ajtaját, vagy a kerámia lapot akarja letisztítani arra is van megoldás, klikk a kívánt feladata szavára.

Mindjárt itt a tavasz, mennyit kell aludni, már csak hármat???

Ti hogy takarítjátok a sütőt?

Szeressük egymást gyerekek!

Férj megkérdezte, hogy ünnepeljük a Bálint napot, kell valamit nekem vennie?  Romantika mindig a gyengéje volt, kedvesen tud gúnyos lenni velem, és gyönyörűeket tudunk veszekedni. Szócsatáink meg egyszerűen remekbeszabottak és gyakran közös röhögéssel zárulnak. Igen komoly témákban indítunk vitákat, amelyekre a vita végeztével már nem is emlékszünk. Nos, meg is mondta egyszer, hogy vegyem tudomásul, ha nem veszekedne velem, akkor nem is szeretne. Mert másokkal nem teszi, mindenki úgy ismeri, hogy ő Herr Válium, a legnyugodtabb, érzelmeinek nem hagy megnyilvánulást, kivéve az én esetembe, mert hát SZERET. Majd szól, ha ebben változás történik:))

Tehát ott tartottunk, hogy közös megegyezés alapján nem ünnepeljük a Bálint napot, Férjnek hatalmas kő esett le a szívéről, engem meg nem érdekel, szeressen 365 napon keresztül, ne csak egy napon!


Akkor mégis minek dekorálok szívekkel???

Mert már elegem van, elegem van, hogy ahol lakunk állandóan esik a hó és most hazajöttünk Magyarországra, természetesen hóesésben és itt is esett a hó, na jó ma eső a változatosság kedvéért. Rügyeket akarok látni, színeket, a fehéren és a sáros színen kívül, illatokat akarok érezni!!! 🙂 Legyen már tavasz, mert különben dühbe jövök.  Ezenkívül olyan jó ötleteket találtam, ami könnyen elkészíthető és feldobható vele a lakás, szívre meg mindig szükség van, nem csak Bálint napon. A szívfüggőt el is készítettem és a szív fűzért is, sajnos dekupázs ragasztóm nincs itthon (lásd fenti kép). Így majd később fogom elkészíteni a szívecskés mécses tartót és ha egyszer lesz teraszom, akkor oda is jó lesz. A filces szívecskék is ki vannak vágva, de még nem volt időm összevarrni őket. Papír szívecskéket nagyon gyorsan lehet kivágni, csak sablon kell hozzá,  egyszerű színes papírral csináltam, és kellett még hozzá hímzőfonal, azt ragasztottam középre. Szívecskés füzérhez pedig scrapbook papírt használtam, még anno vettem az Aldiban 24, vagy 26 db-os kiszerelésben, de nagyon spóroltam vele. Most újra lehetett kapni, így belecsaptam a lecsóba és jól felhasználtam 🙂

forrás: http://www.craftsbyamanda.com/2011/01/31-valentine-crafts-for-you-and-kids.html

szív füzér: http://kiflieslevendula.blogspot.co.uk/2013/01/szivgirland.html

 Ti készítettetek szívecskés dekort? Ti is unjátok már a telet?? 😀

Anya idegrendszerének kímélete – avagy hogyan motiváljuk a gyermekeinket

Múlt héten 5 napot töltöttem teljesen egyedül a gyerekekkel, Férj kiküldetésben volt, így aztán nagyon kellett vigyázni az idegrendszeremre, hogy ne menjen tönkre. 🙂

Mi bőszít fel? A felesleges parttalan viták, hát azok nagyon, a könyörgés, hogy keljél már fel, öltözz fel, induljunk már, vedd fel a cipődet, pakoljáááá már össze, stb.

Tesóm már bevezette a motivációs táblát,  innen jött az ötlet, hogy nem fogok én könyörögni, kérni, üvölteni, hanem szépen motiválni. Egyik SzuperNannytől vette az ötletet. Annak idején én is láttam ezt a műsort, de akkor még kicsik voltak hozzá a gyerekek. Nem értették volna.

 Mit is jelent ez a motivációs tábla?

Oviból hazajövet összeszedtük a gyerekekkel (brainstormingoltunk), hogy mik is az ők feladataik a családban. Igen, vannak. És nem én mondtam, én csak kérdeztem, hogy reggel mi a feladat és kérem szépen tudták, csak eddig nem  csinálták 😀 Aztán mikor összeszedtünk mindent, egy táblázatba sűrítettem, mivel nem tudnak olvasni, így aztán lerajzoltam nekik, hogy milyen feladatköreik vannak. Reggeli felkelés, öltözés, indulás. Anyának, Apának szófogadás, tényleg nem kérek sokat, sőt rohadtul el vannak kényeztetve. Játékaik elrakodása, pakolás. Esti fürdetés, lefekvés. Itt kérek mindenkitől elnézést a rajzaim miatt,  a pálcika embereim miatt főképpen, nem tehetek róla, rajzolási tehetségem megállt az 5 éves szintjén 😀

Aztán a sor elejére odarajzoltam őket, Trudit királylány ruhában, Vendi is kért egy koronát a fejére, rajzoltam 🙂 Kiszínezhették magukat. Vettem iszonyat mennyiségű kicsi csillogós matricát, legközelebb már csak nyomdázni fogok. 😉 A végére, ahol üres oszlopok maradtak fel lehet ragasztani a játék képét, hogy még jobban ösztönözze őket 🙂

10 kicsi matrica 1 darab nagy matrica, amit oda ragasztanak, ahová akarnak. Vendi dinosat kapott, Trudi tündéreset. 5 nagy matrica, tehát 50 kicsi után kapnak egy kicsi játékot, aztán kezdjük újra. Úgy számítom, hogy 50 matricát olyan egy hónap alatt szereznek meg. Tegnap csak 1-1 kaptak, mert senki sem hallgatott rám, nem pakolt, vagy éppen hisztizett 🙂

Matricát nem veszek le, fekete pont nincs, csak jutalmazás van, este értékeljük, hogy ki milyen volt 😀

Mindezt egy 5 és fél évessel és egy 3 és fél évessel csináljuk. Tesóm kisfia 7 éves és múltkor amikor tesómnak nem volt kedve valamit megcsinálni mondta neki, hogy anya adok egy matricát, hogy motiváljalak, jó?! 🙂

Ez csak egy ötlet, nem kell kötelezően utánam csinálni, de tényleg nem volt más választásom, mert néha úgy érzem, hogy papagáj vagyok, amikor 100-szor  mondok el valamit és baromi sok idő megy el arra, hogy könyörgök, veszekszem, stb.

Így most egyszerűbb, hogy meddig tart a lelkesedés nem tudom, de igyekszem fenntartani. A tábla kezdetleges, lehet, hogy még faragunk alá valamit, módosítunk, szerkesztünk 🙂 Azon is elgondolkodtam, hogy anya és apa értékelő táblát is csinálok, hadd mondják el a véleményüket rólunk is, baromi kíváncsi lennék, hogy ők hogy látnak minket, de szerintem ezt majd később. Biztosan félek a kritikától 🙂

Gyerekeim nagyon jók különben, meg okosak és szépek:) , csak hát a mindennapi huzavona kezdte felőrölni az idegrendszeremet.

Ti mivel veszítek rá a gyerekeket, hogy pakoljanak, ne húzzák reggel és este az időt és hogy szót fogadjanak? 

Heti menü – avagy hogyan ne pazaroljuk az ételt

Tervezni, tervezni, tervezni 🙂

Már többször írtam róla, de megunhatatlan a téma. Főleg, hogy mindig van, ami lejár a hűtőben és van olyan maradék, amit már senki nem akar megenni. Ilyenkor lelkiismeret furdalásom van, de a romlott dolgot nem fogom megenni.

Ha a havi költségvetésünket egyszer részletesen megfigyeljük, vagy akár többször, akkor rájövünk, hogy iszonyat mennyiségű pénz megy el étkezésre. Persze most jöhet mindenki azzal, hogy hát akkor már enni se együnk, de csak sokkal tudatosabban. Előre tervezve. Minden háziasszony ismeri, hogy kb. mennyi szokott elfogyni egy héten, persze aztán pont akkor nem főz eleget, amikor a gyerekek azt akarnak enni, vagy nem akarják a gyerekek azt enni, amit főzött, igen én is gyakran belefutok ebbe a problémába.

A pinteresten szörfölve találtam ezt a szuper menü táblát, miért jó ez?

  • Megkönnyíti a tervezést.
  • Egyszer kell összeírni az ételek listáját, amikből a hűtő/kamra tartalmát felmérve lehet pillanatok alatt megtervezni a heti menüt.
  • Ezek alapján lehet elindulni nagy bevásárolni. Figyelem nem éhesen és tartva magunkat a listához!
  • Nincs több szenvedés, hogy mit is főzzek ma! Mindig kiegészíthető újabb és újabb ötletekkel. Nyári, téli ételekkel.
  • A húsmentes és húsos ételeket külön színnel lehet jelölni. Egyik doboz a még meg nem főzött ételeket tartalmazza, a másik a már megfőzötteket. Így segít abban, hogy nem megint ugyanazt főzzük.

Menütáblához szükséges anyagok:

  • 1 tábla  – én egy 30×40-es parafatáblát használtam – lehet akár keményebb karton is, akármi, ami otthon van,
  • akril festék de nem szükséges,
  • 5 csipesz,
  • 1 gyógyszeres doboz,
  • ragasztópisztoly és sima ragasztó,
  • scrapbook papír, kemény mintás karton papír magyarul én anno még az Aldiban vettem huszonvalahány volt egyben.

Fogtam a parafatáblát és szép rózsaszínre festettem a keretét (piros és fehér festéket összekeverve, olyan drága a festék, hogy csak az alapszíneket szereztem be, a többit kikeverem ;)) Aztán hagytam száradni, jöttek a csipeszek, azokat is lefestettem, nem kell lefesteni, de én annyi festéket kevertem, hogy nem akartam, hogy veszendőbe menjen. Aztán kiválasztottam a papírt, ráragasztottam, de én hülye előbb felfestettem a napok neveit és a menü feliratot. Így aztán össze vissza foltoztam vele a papírt, lásd menü felirat körül. Aztán a csipeszeket még kipettyeztem és amikor megszáradtak, akkor felragasztottam őket ragasztó pisztollyal. Úgy odaragadtak, hogy mozdíthatatlanok.

Egy gyógyszeres dobozt kettévágtam szikével, lecelluxoztam, hogy ne nyíljanak ki és utána lefestettem azokat is és díszítettem papírral. Ezek lesznek az kártyatartók. Az anyuka, akitől az ötletet vettem lelaminálta az ételek papírjait. Ezt is meg lehet tenni, de nekem nincs laminálom, így aztán sima kartonokra kerültek az ételek nevei.

Összeszedtük Férjjel, hogy miket szoktam főzni, hát siralmas, kicsit vagyok csak unalmas 🙂  Húsos ételek rózsaszín kártyán, hústalanok kék kártyán. Van még 3 jolly joker kártya is: Vasárnapi maradék, Ugyanaz, mint tegnap, Együk ki a hűtőt!

Íme 10 jó tanács, arra, hogy ne pazaroljuk az ételt (forrás):

  1. Tervezd meg a heti menüt:) Ellenőrizd, hogy milyen hozzátevők vannak a hűtődben, vagy a kamrádban/szekrényedben.Írj bevásárló listát azokról az extrákról, amik nincsenek otthon és így menj bevásárolni.
  2. Vidd magaddal a listát a boltba és ragaszd rá a bevásároló kocsira, nem kell feltétlenül ráragasztani, de ne hagyd el! Ne hagyd magad elcsábulni és éhesen aztán végképp ne menjél vásárolni 🙂
  3. Tartsd tisztán a hűtődet és megfelelő hőmérsékleten, az ételeknek 1-5 fokra van szükségük, hogy frissek és egészségesek maradjanak.
  4. Ne dobd ki: ha a gyümölcs kicsit puhább lett, süss belőle sütit, vagy turmixold le és akár joghurttal együtt is eheted. Ha a zöldségek már nem olyan szépek, mehetnek a krémlevesekbe.
  5. Ne dobd ki a maradékot: ahelyett, hogy kidobnád használd a fantáziádat és a másnapi ebéd alapanyagaként használd, mire jó a hortobágyi húsos palacsinta, vagy mondjuk a főtt húsból szendvicskrém is lehet készíteni 😉
  6. Rotáció – FIFO elv: hogy mi is ez, amit először tettél be a hűtőbe azt vedd ki először, forgasd a hűtő tartalmát, hogy amiknek a szavatossága előbb jár le, az szem előtt legyen, amiket meg később, azok hátul.
  7. Kínálj kevesebbet: főleg a gyerekeknél jön ez jól, mindig keveset tegyünk a tányérjukra és inkább adjunk még nekik, ha azt megettek, mint hogy egyszerre sokat és aztán otthagyják. Van, hogy az enyémek még vissza is köpik az ételt a tányérba, nos utána nekem már nincs nagy gusztusom megenni ezt a maradékot….
  8. Csak azt vedd meg, amire tényleg szükséged van: aki már egy jó ideje háziasszony tudja, aki meg újdonsült szépen megtanulja, hogy mennyi étel fogy el egy héten, így pontosan meg is tudja tervezni, hogy mennyi gyümölcsöt, zöldséget, húst és egyéb élelmiszert vegyen.
  9. Fagyassz: akár egy kis darab kenyeret is, jól jön az, ha nincs otthon éppen, vagy olyan maradékot, amit már nincs kedved megenni harmadnap és fagyasztható. Jól jön az, ha semmi kedved sincs főzni.
  10. Komposztálj: akinek van lehetősége rá komposztáljon, akkor mégsem vesz kárba minden, hanem újrahasznosítható lesz a keletkezett komposzt által .

Te tervezel heti menüt? Hogyan gazdálkodsz az étellel és az alapanyaggal?

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!