AnyaSpórol

Bolti súrolószer helyett- avagy a szódabikarbóna csodákra képes

Olyan baromi nagy szerencsém van, hogy itt a bérelt kégliben fehér mosogatóm van. A házat kb. a nyolcvanas évek elején építették és azóta itt van. Már sokszor gondolkoztam rajta, hogy aki ezt a formátumot kitalálta, azt arra kötelezném, hogy egész életében vakargassa róla a piszkot, mert minden meglátszik rajta, meg még rondábbakat is gondoltam vele kapcsolatban, de azt nem írnám ide le. Mielőtt mindent bevágok a mosogatógépbe, azelőtt itt parkolnak a mosatlan edények, ide kerül a nagy piszok a lábosokról, és van, hogy elég sok minden összegyűlik az alján.


Nem vagyok egy tühtig típus és van amikor kerülöm a mosogatóval találkozást rendesen, csak amikor már nagyon nagy halom gyűlt össze, akkor nyúlok hozzá. Középen meg van egy kis mélyedés, a szárító és a mosogatótál között, minek még nem jöttem rá. Ebben pedig egy műanyag betét, na ez még undorítóbban néz ki, penészes is szokott lenni…. Én a praktikus, egyszerű dolgokat szeretem, nem tudom, szerintem nekem valami minimál design kéne, de a romantikus lelkem hadakozik ellene. Van romantikus minimal design?? Otthon egyszerű rozsdamentes acél mosogatóm van.

 

Lényeg, mit szaporítom itt a szót? Tehát ha valakinek olyan szerencséje van, hogy fehér a mosogatótálja, annak itt a megoldás, hogy mindig ragyogjon ez a fehér borzadvány.

Jó sok szódabikarbóna kell hozzá. Elmosogattam mindent, jaj a nevemet aranyba foglalják. Szódabikarbónát egy tálba tettem és annyi vizet öntöttem hozzá, hogy sűrű massza legyen. Ezzel a masszával bealapoztam a mosogatótál alját. Hagytam legalább fél órát hatni, aztán a két szép ujjammal elkezdtem bedörgöli a szódabikarbónát a mosogató aljába, oldalába, mindenhová. Szivaccsal nem jártam sikerrel, de amikor a szódabikarbóna szemcséit dörgöltem, igen.

szodabikarbóna surolószeranyasprolA képek csalókák, de a változás tényleg szemet gyönyörködtető volt, és ahhoz képest, hogy lassan 30 éves elfogadhatóan nézett ki az előtte állapothoz képest.

A szódabikarbóna univerzális mindenre jó tisztítószer, komolyan és még a gyomromnak is jót tesz, ha telezabálom magam:) Csak az íze ne lenne olyan rossz 😀

 

Szőnyegtisztítás öko (olcsó) módszerekkel – Tavaszi nagytakarítás

Be kell vallanom összesen 3 szőnyegünk van. A gyerekszobában van két szőnyeg egyenesen az ikeából, mindkettő autós. Fiam gondos munkájának köszönhetően fel is vannak festve a táblák és az irányjelzők zsírkrétával. Amikor lekopott újrafestette, hagytam neki, nem perzsa szőnyeg 🙂 Ezeket csak kiporszínyózom, már ha nincs rajta 5001 db mütyür, kisautó, kinderbizbasz, stb.

A nappaliban kb. 4 hónapja van egy bolyhos piszkosfehér snű szőnyeg, 100% polieszter, forrás: Ikea. Lekopogom, bár amilyen szerencsém van, hiába, hogy eddig még nem volt foltos. Egyszer böfizte le sárgarépával egy kisbaba, de az viszonylag gyorsan lekopott róla. Lehet, hogy ez csak órák, napok kérdése, hogy foltos legyen. Fő az optimizmus, de én már mindenre fel vagyok készülve:)

Amikor a pinteresten szörföltem és megláttam több megoldást a szőnyegtisztításra, azonnal félretettem magamnak, hogy ha ilyen történne azonnal legyen kéznél megoldás. Egyik kedves olvasóm és követőm, húú de beképzelt vagyok, feltette a kérdést, hogy a tavaszi nagytakarítás alkalmával a szőnyegeket is kitakarítaná és van-e rá valamilyen ötletem.

Íme néhány megoldás szőnyeg tisztításra, folteltávolításra: 

szőnyegtisztításanyasporol

Ha a TELJES szőnyeget szeretnénk kitakarítani, felfrissíteni, akkor nincs más dolgunk, mint kukorica keményítőt szépen rászitálunk a szőnyegre, vagy szódabikarbónát és rajta hagyjuk egy órát, utána pedig jól kiporszívózzuk.  Láttam olyan megoldást is, ahol a szódabikarbónába levendula illóolajat csepegtettek és azt összekeverték villával és azt szórták a szőnyegre, ezzel lett jobb illata a szőnyegnek.

Nem bírtam magammal és kipróbáltam, szerencsére olyan porszínyóm van, ami zsákmentes, így látható, hogy milyen lett a fehér keményítő és szódabikarbóna miután felszívtam a szőnyegről. Mivel a szőnyegem színe piszkosfehér így nagy változást nem láttam rajta. A porszívó kicsi fejével porszívóztam fel a szőnyeget.

Ikeás rongyszőnyegeimet pedig a mosógépben mosom. Viszont a nagyobb rongyszőnyeget, ami nem fért be a mosógépbe azt nagyapámnál mostuk ki, kiterítettük a garázsfeljáróra, mosogatószer rá és nyeles kefével kikeféltük, aztán kislagoztam belőle a mosogatószert és kiterítettük a kerítésre száradni, ez volt a legjobb megoldás a tisztítására 🙂

Ha FOLT esett a szőnyeg becsületén akkor a következő megoldás lehet célravezető:

  • 1 teáskanál mosogatószer
  • 1 evőkanál ecet
  • 1 csésze (240 ml) meleg víz
  • 1 teáskanál szódabikarbóna
  • Kis sprés műanyag flakon
  • tiszta,jó felszívó képességű törlő ruha
  • tiszta szivacs

Először is porszívózzuk ki a foltos területet, aztán az anyagot töröljük át a szivacs dörzsi részével.  Bőven fröcsköljük be az érintett részt  a folttisztítóval. Dörzsöljük és közben itassuk fel a ronggyal a folyadékot. A blogger szerint már tapasztalnunk kell a folt eltűnését, addig dörzsöljük és itassuk fel a nedvességet, amíg el nem tűnik a folt.

Akinek nagyon RONDA MOCSKOS SZŐNYEGE van, annak a belinkelt videoban látható,  felfedezőknek szóló recept. Egy speciális habosító fejes üvegre van szükség. Utána kerestem a neten és találtam ilyen flakont, aminek habosító a feje.  A szőnyeg tisztító összetevői pedig 3 teáskanál mosogatószer, 1 teáskanál ecet, fél teáskanál szalmiák szesz ( Amerikában ez az ammonia) és hozzá kell még adni kb. 1dl vizet, ha jól értettem, összekeverni. Ezt a mischungot kell beletenni egy habosító tárolóba és a szőnyegre nyomni a habot, aztán már csak egy szivacs kell és láss csodát tiszta a szőnyeg. 🙂

Ha valaki kipróbálta ezt a megoldást írja meg, vagy fényképezze le, mert nagyon kíváncsi vagyok az eredményre.

Minden megoldásnál a szőnyeg egy kis részén próbáljuk ki a  szert, hogy biztos nem károsítja a szőnyeg anyagát. Perzsa szőnyeggel személy szerint nem próbálkoznék. 

Szőnyegtisztításra fel! Várom a tapasztalatokat vagy azt, hogy Ti hogy tisztítjátok a szőnyegeteket?

Olcsó – öko padlóápolás

Mivel is mossak fel? Régen domestossal mostam fel a padlót, a laminált padlót meg erre való laminált padlóápolóval.  Biztosan van más megoldás is?! Múltkor voltam egy háztartásba, ahol annyi vegyszer volt, hogy dobtam egy hátast, elkezdtem gondolkozni, hogy nálam hány vegyszer van, jelentem egyre kevesebb, nemcsak öko vagyok, hanem még egy csomó pénzt is spórolok  Így nem akarok domestos-t látni a lakásba, na jó letettem a mosókonyhába, ha nagyon kell legyen, mondjuk csont kukacokkal teli kuka tisztításra.  Padlóápolóm viszont már nincs.

Az én vegyszereim: ecet, mosogatószer (öko Frosch), citromsav, mosószóda, szódabikarbóna 🙂

Figyelem én nem tudományos alapon utálom a vegyszereket, hanem csak nem szeretem őket, nem tudok adatokkal, statisztikákkal és rémtörténetekkel jönni. Igaz, ha bemegyek a mosószerek közé a boltban, vagy akár illatszer bolt mellett megyek el, rámjön a tüsszögés  és nem bírom abbahagyni. Sajnos nem bírom a szagokat, ezt drága jó nagyanyámtól örököltem 🙂 Ő nálam is szörnyebb, eladta a lakását, mert jött a szag, de hogy honnan és mi, senki sem érezte, de nem bírta tovább. Ennyi, én is ilyen leszek pár év múlva 😀

Ha pedig nem ezekkel a speckó szerekkel mosok fel, akkor mivel jöhet a kérdés. Baromi egyszerű, összeszedtem néhány ötletet és ki is próbáltam magamon 🙂

Konyhapadló zsíros, mocskos padlócsempe  (linoleumra is kiváló állítólag, de én nem próbáltam, mert ilyen felületem nincs, de másik blogger igen)

  • negyed csésze mosószóda (1 csésze kb. 250 ml) – kb. érzésre öntöttem össze a cuccokat, nem tudományosan 🙂
  • 1 teáskanál mosogatószer – én ezt elhagytam
  • negyed csésze ecet
  • nagyon forró víz

Vileda lapos felmosóm van, vagy mi a neve, mint amivel a kórházakban mosnak fel. Pikk-pakk kész voltam, annyira belelelkesedtem, hogy a folyosó és előszoba csempét is felmostam 🙂

Fa és laminált padló felmosásához, de a fürdőszoba csempepadlóját is ezzel mostam(de én a parafát is felmostam vele, itt az van a hálószobákban):

  • negyed csésze ecet
  • nagyon meleg víz
  • pár csepp illóolaj – opcionális, nem tettem bele

c

Sajnos a parkettáról készült előtte képeken nem látszik semmi, így csak a végeredményt tettem bele. 🙂

Ez is remekül működött a fa padlón, persze a leragad cuccokat, úgymint gyurma, reggelizőpehely körömmel kellett felvakarnom, de a többit eltávolította és tiszta lett 🙂 Laminált padlóm itt nincs. Úgyhogy aki kipróbálta megoszthatja velem, hogy milyen.

Éljen ez is kipipálva és éljen a blog, mert kénytelen voltam felmosni :)) Férj milyen boldog lesz és mennyit spóroltam neki 🙂

Ti mivel mostok fel??? Mennyi vegyszeretek van otthon? 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!