Családi költségvetés – első lépések
Nézzük meg azért a pénzügyeinket is, jön egy kis elmélet, amit mindig is utáltam, mert a gyakorlati feladatok sokkal nagyobb örömömre szolgáltak!!! De ez is kell ahhoz, hogy spórolni tudjunk!!!
- Fogalmam sincs hogy hová tűnik ez a „sok” pénz!
- Ha nem tudom, hogy hová tűnik, akkor azt sem tudom, hogy min lehetne spórolni.
- Hogy megtudjam, hogy hová tűnik, egy kis figyelmesség kell, és egy kis adminisztratív munka.
- Ha 1-2 hónapon keresztül vezetem részletesen a költségeket, akkor tisztában leszek, hogy hol a pénz.
- Ha a tételeket csoportosítom, akkor tisztában leszek azzal, hogy melyik az a költség, amit csökkenteni tudok.
- Másrészt fel kell állítani egy sorrendet, hogy mi az amit mindenképpen ki kell fizetni, különben bajba kerülünk. Először a lakással kapcsolatos költségek, hiteltörlesztések, ebédbefizetések, stb.
- Majdnem azt írtam, hogy fix költségeken nem tudok spórolni, de ez nem igaz, vegyük például az áramot, energiatakarékos lámpatestekkel. De erről később szeretnék írni.
- Ha csoportosítottam a költségeket, akkor már tudom, hogy melyik csoportban min tudok spórolni, ehhez lehet készíteni részletes tervet, bréjnsztormingolni, vörksopozni, stb. Be lehet vonni társat is, hogy ő is átérezze a dolog súlyát! Megdicsérni remek ötleteiért 🙂
- Ha ez megvan, akkor már „CSAK” meg kell valósítani! Ez lesz a legnehezebb, de ha a költségek csökkenése sikerül az sikerélményt ad a következő lépések meghozatalához.
- Vannak olyan költségek, amelyek azonnal csökkenthetők,mert nem vesszük meg :), vagy más termékkel, megoldással helyettesítünk!! Na ez izgalmas lesz! 🙂
- Igen a spórolás valamilyen fokú fegyelmezettséget igényel, de fogjuk fel úgy, hogy ez egy kaland! Hol találjuk meg azt a 7 krajcárt?
Most már csak a számlákra és egy jó kis táblázatra lesz szükségünk, ahol összesíthetjük a kiadásainkat és a bevételeinket!!!
Készen álltok? Egyedül nem megy 😉