AnyaSpórol

Energiatakarékos izzók felkutatás- avagy az elfolyó áram nyomában 2.

Eddig nem nagyon érdekeltek az energiatakarékos izzók, utáltam, hogy lassan melegszenek be, a formájuk meg egyszerűen idegesített. Hogy nekem mennyi bajom van?! Szerencsére most már lehet burával is kapni őket 🙂 Régen nagyon kényelmesen éltem és nagyon sok minden nem érdekelt, most egyre tudatosabb leszek és nem csak azért mert spórolok, hanem szültem két gyereket, és nekik is kell a föld, amin majd élnek, akár ötven év múlva, meg az unokáimnak is, remélem lesznek. Na kicsit túlszaladtam.

Amíg nem költöztünk új lakásba volt kb. 8 lámpánk, nem kellett gondolkozni nagyon, hogy milyen izzó kell, normál 60-as, 100-as, vagy 40-es. Ahogy vonták vissza őket a forgalomból és égtek ki az égők egyre jobban érdekelt a téma. Nem mellékesen új lakásba költöztünk, új lámpatesteket vettünk, amibe égőket is be kellett szerezni.

Találtam egy nagyon jó útmutatót az energiatakarékos izzókhoz. Mielőtt elindulnánk beszerezni őket érdemes az alábbi kérdéseket feltenni magunknak:

  1. Milyen foglalatú lámpáink vannak E14, E27, stb?
  2. Hol érdemes kicserélni, milyen a kapcsolási gyakoriság?
  3. Milyen lumen értékű legyen, fényerő (régi watt érték)?
  4. Lámpa méreteit is nézzük meg, hogy a burából ne lógjon ki! 
  5. Azt is döntsük el, hogy hideg, vagy melegfényű legyen a lámpa!
Úgy okoskodtam, hogy oda veszek kompakt izzókat, ahol sokat vagyunk, ez a konyha, nappali étkező együttes, ezek a helységek egyben is vannak, így nem sokat kell gondolkodni :)) Itt töltjük a nap nagy részét, aludni csak este megyünk, a felső szinten szinte csak akkor ég a villany. 
Gyerekek szobáinak lámpáiba is kompakt izzót vettünk, mert van, hogy égve maradnak, és így mehet akár egész éjszaka is a lámpa, szerencsére nem jellemző.
Azt írták, hogy a gyakori kapcsolgatás nem tesz jót nekik, így a vécében és a kamrában is inkább halogén izzók vannak, ezek nem olyan energia takarékosak, de sokkal jobbak, mint a normál izzók.
Hogy mennyit spórolunk ezekkel nem mértem! Nem a legmárkásabbakat vettük és így volt, hogy kettő már ki is égett,  újat kellett venni belőlük, de jó úton haladunk, hogy ezzel is spóroljunk.
Nem mellékesen papagáj üzemmódba kapcsoltam, mert minden pisilés után égve marad a vécében a villany, ekkor figyelmeztetem drága gyermekemet, hogy kapcsolja le, hogy ne fogyasszunk feleslegesen az áramot. Nem vagyok milliómos sem, hogy kifizessem az áramdíjat.  Remélem egyszer megérem, hogy pisilés után lekapcsolja a lámpát a budiban és becsukja az ajtót :DDD
Figyelmeztessük magunkat és szeretteinket is arra, hogy folyamatosan kapcsoljuk le a lámpákat!  Megint csak azt tudom mondani, hogy egyrészt spórolunk, másrészt meg energia tudatossá válunk ezáltal, hát nem remek?! 😀
Ti milyen égőket használtok???  Hogy vált be nálatok? 
Ui: igen olvastam egy csomó cikket arról, hogy milyen rosszak ezek a fények, hogy az előállításuk sokkal környezet szennyezőbb, mint a régi sokkal több áramot fogyasztó izzók, stb. A szkeptikusokat is megértem és elfogadom az álláspontjukat, de én meg a fenti álláspontot képviselem 🙂

Meggylekvár

Meggylekvárt főzni ilyenkor? Igen. Apám még július elején beállított egy fél kosár cigány meggyel, vagy 2 órát tartott, hogy megpucoljam. A 30 fokos benti és a kinti 40 fokos hőmérsékletben nem tudtam magam rávenni, hogy megfőzzem, így aztán a mélyhűtőben landolt, várta, hogy kedvet kapjak a lekvárfőzéshez. Ez tegnapelőtt meg is érkezett hozzá a kedvem!

A meggylekvár azért nagyon szuper, mert férj a meggyes joghurtot szereti, ha olyan kedve van, hogy joghurtot akar enni, akkor ezt úgy kell vadászni a boltban (Aldi). Most már nem fogom vadászni, az tuti, készítek házi joghurtot és mehet hozzá a friss meggylekvár 🙂

Ebben csak az van, amit én tettem bele, nem meggynek látszó tárgy. Igaz fehér cukorral főztem, de a két kilóba 20 dkg cukrot tettem és egy dzsemfixet, mert csak ennyi volt itthon! Nagyon kíváncsi leszek, hogy milyen lesz, remélem jó és Férjnek is ízleni fog, jobban, mint a bolti, ha meg nem elég édes neki, akkor mehet hozzá egy kis méz, vagy cukker, de most hogy már a kávéját is cukor nélkül issza, a joghurtját is tuti csak savanyúan eszi meg :)))

Igaz nem 20 kilót főztem be, de ilyen kis mennyiséget is érdemes elkészíteni, mert ebből is lett két nagy üvegnyi és két kisebb. Szerintem ilyen kis mennyiségben is érdemes főzni, mert nagyon jó lesz ősszel, vagy télen kinyitni és évezni a nyár ízét.

Sárgabarackot idén anyósom főzött, igaz csak 5 kg-ot. Tavaly 22 kilót főztünk be. A gyümölcs nem került semmibe, mert volt nagyapám kertjében termett kb. 10  kiló, és anyósom barátnőjének a fáját is meg tudtuk dézsmálni!

Jövőre remélem megint több lesz ezeken a fákon és újra tudunk főzni egy jó nagy adaggal :)))

Legközelebb lecsót és paradicsomot szeretnék befőzni, sőt lehet, hogy paradicsomos szószt, hogy ha nincs időm, akkor csak azt előkapom és a tésztára ráönt és már ehetünk is 🙂 Jobb talán, mint a bolti, sőt biztos. :))

Az elfolyó energia nyomában 1.

no mór sztendbáj :)))

Figyelem a téma száraz, de a spórolási lehetőség benne van, csak egy kis figyelem kell hozzá!!! 

A rádióban hallottam, hogy a nagy energia szolgáltatók összefognak, hogy reklámozzák az energiatudatosságot. Éljen, most már mindenhol Erős Antónia mosolyog rám (amitől kirázz a hideg, de egyéni szoc problem), és add tanácsokat, hogy hogyan spóroljunk az energiával!

Én is körbejártam a témát, mert az energiára fordított költségek a családi költségvetés 10-25%-át is kiteszik, utóbbit télen.

Azt, hogy a kikapcsolt tv is zabálja az áramot, már régen is tudtam, de legyintettem rá nagy ívben, mert sag schon, na und, ebből is látszik, hogy mélyreható a német tudásom 😀

 Most elgondolkodtam, hogy a régi, immáron felnőttkorba (19) lépett tévénk, kicsi zöld, kicsit büdös, de a miénk címmel mennyit fogyaszthat?! Tuti, hogy zabálja az áramot! Az elmúlt két hétben 5x, ha bekapcsoltuk, inkább kikapcsoltuk, mert még háttérzajnak is idegesítő volt, de remek gyereklefoglaló, ha az ember valamit csinálni akar és egy kis nyugalomra van szüksége 😉

Azon felbuzdulva, hogy mivel fogyasztunk még  úgy az áramot, hogy csak sztendbájban megy (standby: magyarosítva üzemkész állapot), feltérképeztem a lakást! Van ugye a tévénk, aztán adsl, aztán a wifi router, aztán a telefon – na jó ennek menni kell, aztán a mikro, a konyhai rádió. Aztán találtam még telefon és laptop töltőket.

És akkor ott a mikro, nekem mutatja az időt, hát arra meg minek, úgyhogy kihúzni a konektorból!! Egyedül a rádiót sajnálom kihúzni, mert akkor újra kell progromozni 😉 a csatornákat, de mivel kettőt használok (mr1 és mr2), azokat gyorsan meg tudom találni 🙂

Férj beszerezett pár gyönyörű sötétbarna hosszabbítót, szép piros kapcsolókkal, és ezekben tartjuk a töltőket, ilyenbe van bedugva a router, az adsl és a tv és egyéb elektronikus cuccok. Esténként a nagylábujjammal mindegyiket, persze, ami a földön van :), ki tudom kapcsolni.   Az adsl és a wifi router azóta hálát rebeg, mert olyan forrók szoktak lenni estére, hogy tojást lehet rajtuk sütni. :))

Egy mozdulattal, na jó többel nemcsak energiát spóroltam, hanem még a környezetünket is védtem, hát nem szuper!?

Ti kikapcsoljátok a tévét, mikrot, hifit, kihúzzátok a töltőket a dugókból? Hogyan spóroltok az energiával? 

Folyt. köv.

Fél deci olajban rántott 2 nagy darab patiszon :)

Lehet? Igen, lehetséges!

Amikor ez a baromi nagy hőség volt, kitaláltam, hogy most azonnal rántott patiszont szeretnék enni. Gyerekeknek is jobban el lehet adni rántva, többször is mondták, hogy finom ez a húsi, mindig kijavítottam őket, hogy tök :))

Kezdjük az elején! Vettem két nagyobb patiszont, olyat, aminek nincs sok rücske, mert utálom megpucolni, jó sok időt vesz igénybe, de megtettem, közben felvágtam, felszeleteltem és úgy pucoltam tovább. Amikor kész volt besóztam és hagytam állni.

A megszáradt kenyerekből késes aprítóval készítettem friss morzsát, mert ha előre le van reszelve, akkor nekem olyan furcsa avas íze lesz, így aztán a házilag varrt kenyeres zsákban várnak a sorsukra a kamrában! Aztán a  tojást összekevertem a liszttel, hogy ne kelljen annyit pepecselni vele. A morzsához lehet kukoricapelyhet is adni, én erre szoktam felhasználni a kukoricapehely alján lévő morzsalékot, amit már senki sem akar megenni!!!

A sótól vizet eresztett a patiszon, amit kéztörlővel szépen leitattam róla, ezután ment a tojásos lisztes masszába, utána a morzsába és itt jön a csavar, innen ment rögtön a tepsibe!

Előtte a tepsibe olajat öntöttem, úgy hogy beterítse az alját, erre jön a bepanírozott patiszon és így tovább. Amikor kész, akkor meglocsolom a tetejét is egy kis olajjal, vagy egyszerűen csak megforgatom a rántani valót és irány az előmelegített sütő. Olyan 180- 200 fokon légkeverésesen megsütöm. Én félúton meg szoktam fordítani, nem kell, úgy is megsül, de én így jobban szeretem.

Isteni lesz, kívül ropogós, belül krémes. Hozzá jöhet rizs, vagy akár csak saláta, mi tartárral ettük, hidegen is finom. Gyerekek már ebéd előtt csipegettek belőle, hagytam, hadd egyék, örültem, hogy kislányomnak jut a szervezetébe valamilyen zöccség :))

Bármit lehet a sütőben rántani, csak vigyázni kell, hogy ne száradjon ki!!!

Sokkal gyorsabb volt, mintha egyenként rántottam volna ki a tököket, és ott álltam volna a serpenyő mellett 40 fokban! Ezenkívül az egész lakás bűzlött volna, mert ami a konyhába illat, az a lakás más részeiben szag (egyszer hallottam Darvas Ivántól). Nem beszélve, hogy mennyi olaj kell hozzá!!

Szerencsére már modern sütőm van, ami légkeveréses így aztán kettő tepsi is bent lehet egyszerre. Így a sütés egyszerű, gyors, szagtalan, kevés olaj kell hozzá, talán energia annyi, mintha kisütöttem volna a serpenyőbe, de ha már két tepsit teszek be, akkor még energiát is nyerek 🙂

Újra jön a meleg és itt a szezonja a zöldségeknek, amik rántva is isteniek, és még a gyerekeknek is jobban el lehet adni őket ilyen formában 😉

 Ti hogy szoktatok tepsiben rántani? És ha igen, mit? 

Házi gyurma – avagy a spur pléj dó :)

Esővel tarkított napok igen fárasztóak tudnak lenni, ha a gyerekek szabad vegyértékét nem tudjuk valamivel lekötni, persze, amikor már nem esik, akkor irány a tócsák felfedezése, de közben a szobába zárva meg lehet bolondulni. Ilyenkor egymillió játék sem tudja őket lefoglalni, be kell dobni pár újdonságot, vagy még több lehetőséget, hogy az ember lányának legyen egy kis nyugodt ideje, olyan úri mulatságra, mint mondjuk a főzés :)) És ne kelljen folyamatosan fegyelmeznie két gyermekét, akik azzal ütik el unalmas perceiket, hogy egymást szekálják!!! 😀 Nem mintha én nem ugyanilyen lettem volna!!! 😀

Régóta kacérkodom a gondolattal, hogy magam készítsem el a gyurmát. Találtam is egy jó receptet, amit most megosztok mindenkivel, hátha kedvet kap hozzá! A gyurmát még a gyerekekkel is el lehet készíteni, óvatosan, mert forró, de amikor már kicsit kihűlt, akkor a színezéket már ők adhatják hozzá és ha kihűlt rögtön kezdődhet is a játék.

 Hozzávalók:

  •  20 dkg liszt
  • 10 dkg só
  • 1 kk citromsav
  • 1 ek olaj
  • 3 dl víz

ételfesték (tescoban lehet kapni 90 Ft/db)

  • Dupla adagot készítettem lásd képek. Valahol olvastam, hogy először a vizet tegyük fel, ezt a módszert választottam. Ebbe öntöttem az olajat is, amikor kezd gyöngyözni, akkor jöhet bele a szárazanyag (liszt, só cuccot, amit már korábban kimértem). Nagyon gyorsan kell összekeverni. Kevertem kb. 30 másodpercet és már ki is borítottam a szilikon lapomra.
  • Átgyúrtam, jó meleg volt (itt gyerek segítséget ne vegyük igénybe!!! ), 5 részre osztottam.
  • Fogtam az egyiket szétlapítottam, közepébe öntöttem egy kicsi ételfestéket és jól összegyúrtam, ha világosnak találta a kislányom, akkor még öntöttem hozzá és azt is jól beledolgoztam. Így jártam el minden színnél! Kivéve narancssárgánál ahol több sárga, kevés pirost dolgoztam össze.
  • FIGYELEM: AKI SZALONKÉPES AKAR MARADNI HASZNÁLJON GUMIKESZTYŰT!!!!
  • Aki lelkes, az készíthet természetes anyagokból is színezéket: céklaléből- rózsaszínt, mustármagból sárgát, zöldet spenótléből, kéket pedig lilakáposzta levéből.

(Eredeti receptben azt írja, hogy egy lábosba minden anyagot össze kell keverni, így folyékony anyagot kap . Majd az edényt magas hőfokon rárakja a tűzhelyre és egyet rottyant rajta, ez egy perc kb. Amikor összeállt akkor lehet kiborítani.)

 Dőzsöltem és a 100 forintos boltban vettem 480 Ft-ért 4 darab kis tartót. Ilyenem sajnos nem volt itthon, pedig már minden gyűjtök, mint anyósom, hogy hátha ez jó lesz valamire címmel :)))

Azt írják, hogy ez a gyurma a hűtőben akár 2 hónapig is eláll, ha száradnak, akkor lehet hozzá vizet gyúrni. Jelentem, hogy a hűtőben lévő gyurma több, mint 2 hónapos és még mindig jó!

Ha kész a mű, meg lehet szárítani, igaz valamennyit veszít a színéből, de inkább a só ül ki rajta.

Komolyan mondom több éve dédelgettem azt a vágyat, hogy készítsek házi gyurmát, de nem tettem meg, pedig az egész kb. 10 perc volt és micsoda sikerélmény, főleg, hogy a gyerekeknek tetszik. Remélem kedvet csináltam az elkészítéséhez. 🙂

 

Az is jó ebben a receptben, hogy semmi mérgező sincs benne, egy cukorkában több az adalékanyag, így ha megkóstolják semmi bajuk sem lesz tőle. Erre eddig még nem került sor, de ki tudja? A gyerekek fantáziája határtalan, csak legyünk mindig elég éberek!:)

Ti csináltatok már ilyet? És ha igen, akkor hogy?

Házi joghurt

Egyszer már kipróbáltam, de nem jött össze, na most. Barátnőmtől kaptam egy jó kis joghurtos padlizsán receptet és ahhoz fél liter joghurt kellett, így aztán azt gondoltam, hogy itt az idő!

A házi joghurt receptjét egy kedves blogtársamtól  innen :

:

1 liter házi tej

2-3 ek élőflórás joghurt

Lassú tűzön forraljuk fel a tejet, és amikor már kézmeleg, akkor öntsük egy üveg tárolóba, én egy 1 literes műanyag tejesüvegbe töltöttem, ebbe jöhet a 2-3 ek joghurt, én 3 ek tettem bele. Utána jött rá a kupak és felráztam az egészet.

Beletekertem egy törölközőbe és kitettem az erkélyre a melegre, a napra.

5 és fél órát állt, utána behoztam és a levet leöntöttem róla, utána betettem a hűtőbe!

Azt írja Era, hogy 3-7 napig is eláll, nekem még csak 2. napja van a hűtőben, de már ment a padlizsán salátába és joghurtos öntetnek a gyros mellé 🙂

Görög  joghurtot is lehet belőle készíteni, ha egy pelenkán átcsöpögtetjük, de már így is sűrűbb lett, hogy a savót leöntöttem róla.

Fagyit sajnos nem tudtam kipróbálni, mert nem jutottam el az ikeába fagyi készítőért 🙁 Ha meglesz, akkor pótlom 😉

Padlizsánsalátát meg így csináltam: 

3 padlizsánt kockára vágtam, tepsibe raktam, sóztam és öntöttem rá egy kis olíva olajat, irány a sütő, amikor megpuhult, akkor kiveszem. Hagyom kihűlni. Felkockáztam egy fej lila hagymát, meg pár fokhagymát, aztán jött koriander (nekem csak szárított van itthon), petrezselyem, és menta ( sajnos ez nem volt itthon), ráöntöttem a fél liter joghurtot. Az egészet összekevertem és irány a hűtő. A vasárnapi gyros ebédhez tálaltam :9

A házi joghurtot lehet gyümölcsíteni is. Nyáron idény gyümikkel, télen pedig a nyáron elkészített lekvárokkal. Férjnek azért főzök meggylekvárt, mert a kedvence a meggyes joghurt!

Ki kapott hozzá kedvet??

 

1 óra alatt elkészíthető nyári kislány ruha:)

Életem egyik legszebb szülinapi ajándékát kaptam tavaly apukámtól. Megcsináltatta nekem anyukám régi Ndk-s Neumann varrógépét. Nagyon örültem neki. Szeretek varrni, bár nem nagyon tudok, de egyszerű dolgok mennek. A kézügyességem átlagos, bár családon belül nem a legjobb. Emlékszem egy barbie ruha remekemre, egy pamut pizsama aljából szabtam, pamut pizsu alja gumis volt, tehát kipiszkáltam a gumit és beljebb kötöttem. Szigorúan ferdén vágtam le az anyagot nem vettem a fáradtságot, hogy korrigáljak, majd a lehető legnagyobb öltésekkel felvarrtam a szoknya alját, tesóm szó szerint röhögő görcsöt kapott a teljesítményemen,azóta is gyakran emlegeti!!! 😀

Édes kicsi lányom nem hajlandó mást magára venni, mint nagy szoknyát, na itt kérem ne szoknyára tessék gondolni, hanem ruhára, amíg én ezt megfejtettem?! Vittem neki a szoknyáit, mindegyikre azt mondta, hogy nem, nagy szoknya, végül leesett, hogy az csak a  ruha lehet. Mikor felmutattam elégedetten bólogatott, és mondta, hogy nagy szoknya, hát mit nem lehet ezen érteni, anya!? :DD

Van összesen 5 ruhája, ebből egy lila csillogós, barátnőm adta neki, mivel az ő lánya már kinőtte, azt eldugtam, mert nincs is szebb, mint egy esős napon piros pöttyös gumicsizmába, rózsaszín leggingsben, lila selyemruhában, pulcsiban és zöld alapon fehér pöttyös esőkabátban oviba kísérni a tesóját 🙂

Múltkor az ikeát járva, mazoista vagyok, hogy a lányommal megyek, sőt szoktam két gyerekkel is menni:)) Nos vettem két vászon anyagot, hogy ez pont jó lesz “nagy szoknyának”. Gondoltam hátul cipzárost csinálok,  meg húzott szoknyát, aztán megtaláltam ezt a leírást: https://www.fabshophop.com/downloads/pillowcaseDress_chop1.pdf

A varráshoz hozzá tartozik, hogy én annyira tudok varrni, hogy egy bermudát, ami gumis derekú meg tudok csinálni, cipzárt be tudok varrni, de főleg oldalra, így A vonalú szoknyát is meg tudok varrni, de már egyéb finomságokat nem vagyok képes és türelmem sincs hozzá:)) Ja és a függönyöket is én varrtam meg itthonra, kivéve nappali, mert ott tesóm segített, ő jóval ügyesebb, mint én 🙂  Ezt a ruhát pont az én kézügyességemre tervezték 😀

Lányomat lemértem, osztottam szoroztam. A 140 centi széles anyagot ketté hajtottam és a ketté hajtott részt is ketté, ebből szabtam ki a ruhát a linken található “szabásminta” alapján. Egyik részt kivágtam, aztán rátettem a másik anyagra és a minta alapján azt is kivágtam.

Aztán fogtam összevarrtam a két oldalát, letisztáztam, magyarul végigmentem cikkcakkal az oldalvarráson. Utána a ferde pántot bevarrtam a karkivágásba.

Két 5 centis csíkot vágtam előre, ezt is felvarrtam, majd visszahajtva úgy varrtam le, hogy majd elől is és hátul is be tudjam fűzni a zsínórokat, amikkel a vállánál megköthetem a ruhát. Utána már csak a felhajtás maradt és a zsínórok elkészítése az adott anyagból. Levágtam jó hosszú csíkot,  formára hajtogattam, hogy már csak le kelljen vasalni és mehet a varrógép alá, fércelni nem szoktam, vasaló az én barátom ebben, meg pár gombostű!

Képekben is megörökítettem, bocsi, ha a leírás ilyen lett, de nem vagyok Burda asszony, így a magam egyszerű (faék) módján sikerült megfogalmaznom a teendőket 🙂

Szerintem nem volt egy óra az elkészítése 660 Ft anyagköltségen megvan a ruha, fehér cérnám mindig van itthon, az áram költséget nem számoltam bele, meg anyai órám átlagárát sem (két puszi) 🙂

Ti szoktatok varrni?

Nálam a darált hús a sztár

Apám hétfőn beállított két hatalmas cukkinivel, hozta nekem felkiáltással, éljen! Most mit csináljak vele? Főzelék kizárva, gyerekeim nem eszik meg, én vagyok a hibás, mert annyi főzeléket ettem gyerek koromba, hogy egy életre elment tőle a kedvem! Főzeléket én rakottasokkal váltom ki. A kelkáposztát csak rakottan tudom megenni, na jó a zöldbabot imádom bármilyen formában, de csakis frissen 🙂

Megvilágosodtam, készítek töltött cukkinit! Van itthon hozzá mindenem, darált húst mindig tartok a mélyhűtőmben. Bármire jó és igen gazdaságos. Fél kiló darált húsból készíthetek egy nagy tepsi:

  • lasagne-t,
  • rakott babot,
  • rakott kelt, káposztát
  • töltött cukkinit, tököt, karalábét,
  • töltött paprikát,  káposztát,
  • egybesült fasírtot -akár felvágott helyett,

hogy hármunknak 2 napig elég legyen!

Lehámoztam a cukkinik héját, nehogy megijedjen Tüccsi, mert ő nem nagyon szereti mostanság a zöccséget sem a gyümölcsöt, ilyen korszakát éli 3 évesen. Kivéve a nyers répát!

Aztán főztem egy fél bögre rizst, közben pirítottam a hagymát ( nem volt itthon fokhagyma, mert azt szoktam inkább alá tenni) aztán jöhetett egy reszelt cukkini darab bele, mert olyan nagyok voltak, hogy a tepsibe nem fért bele mindegyik. Gondoltam, ha a lányom nem enné meg a cukkini “hajót”, akkor is kapjon vitamint, így meg teljesen elfő és látni sem látja, nem tudja kipiszkálni 🙂

Aztán jött rá a hús, só bors, amikor kifehéredett, megpirult, leszedtem a tűzhelyről és hozzákevertem a rizst, a tejfölt. Cukkinikat besóztam, kiolajozott tepsibe állítottam őket, a tölteléket belekanalaztam, sajtot szórtam a tetejére, alufóliát rá és ment a sütőbe, amikor megpuhult alufólia le és jöhetett a sajtpirítás.

Olyan finom lett, hogy kisfiam este is azt akart enni, lányom meg megkóstolta a cukkinit és közölte, hogy ez finom :))) Nem az egészet ette meg, de akkor is sikerélményként könyvelem el!

Én általában sertés darálthúst használok, van hogy leértékelve veszem, mert a dátuma másnap lejár, ilyenkor hazaviszem, be a mélyhűtőbe vele, vagy a hentesnél veszem, vagy csak lapockát veszek és a saját darálómon átküldöm, ha olyan árban van a lapocka 🙂

Egyszóval a darált húst azért szeretem, mert igen gazdaságos, nagy adag kaját lehet készíteni belőle! :)) Mégis ettünk húst, meg még zöccséget is, kész nyereség :))

Ti mit főztök még darált húsból? Milyet szoktatok venni? Hol veszitek? 

UI: Apukám hozott még fél kosár meggyet is, úgyhogy a befőzés folyt köv. 🙂

Mosogatószer sikertelenül :(

Többen kérdezték már, hogy nincs-e valami jó receptem  mosogatószerre. Mindig azt írtam, hogy nincs, mert a jól bevált békás mosogatószeremet használom, az öko is, és ha a Müllerből szerzem be, akkor ott a legolcsóbb, régen az obi-ban volt a legolcsóbb, dm-ben horror áron árulják! Múlt héten Lukrécia kencéi között találtam meg ezt a receptet:

Hozzávalók:

5 dkg szappan lereszelve (dm-eset vettem, ultra sensitive, nem organikusat, igaz)

2 dl meleg víz (desztilált víz, ami nem ugyanaz, mint az ioncserélt víz, lehet kapni, de az autós részlegen kell keresni a hiperekben, vagy a festékboltban 2 liter 167 Ft volt)

3 kiskanál citromsav

2 kiskanál szódabikarbóna

2 kiskanál só

citrom illóolaj

teafa olaj vagy neem olaj

A szappant először is lereszeltem, közben a mikroban megmelegítettem a desztílált vizet, ebbe szórtam bele a reszelt szappant, amikor már nem volt forró, és jól betaknyosodott, bocsi, szakszerűbben nem tudom leírni, hozzákevertem a fent leírtakat, utolsóként a szódabikarbónát. Na ekkor kezdődött a pezsgés, elkezdett kvázi forrni a szappan! Habzani és emelkedni, kifolyni az edényből. Mint később megtudtam a szódabikarbóna és a citromsav kölcsönhatásba, vagy mibe lépett (gimiben év végén széttéptem a kémia könyvemet, nem kellett volna! De ki az a barom, aki nulladik órába teszi a kémiát?! Soha nem jártam be, upssssssssz!) Egyszóval NEM SIKERÜLT!!!

A lényeg az, hogy mintha túlvertem volna a tejszínt becsomósodott, a tetején úsztak a szappan göbök, alul meg a desztilált víz! Így aztán ebből nem lesz már mosogatószer.

Megkértem Natit az Ökokuckóból, hogy segítsen már, mert hátha egy organikus szappannal, vagy folyékony mosódióval megy, de azt írta, hogy folyékony mosódióval SEM SIKERÜLT. Most kísérletezünk!

Persze miért is írom meg, hogy nem sikerült? Azért, mert nekem sem sikerülhet minden! Remélem sikerül találnunk vagy kifejlesztenünk egy jó mosogatószer receptet. 🙂

Van bevált mosogatószer receptetek, vagy maradtok a boltinál?

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!